Старий Новий рік

Старий Новий рік

14 січня Якщо на Різдвяний святвечір ( 6 січня) готували Багату кутю, то на Меланки ( 13 січня), день, який передує Василю Великому, або ж Новому року за старим стилем — Щедру, яку заправляли смальцем.

Саме тому цей вечір і називається Щедрим. До вечері, як і на святвечір, сідає вся сім’я. Дуже важливо, щоб одяг цього дня був ретельно випраної і чистою. Після вечері треба обов’язково зайти до сусідів і попросити вибачення за можливу провину, щоб Новий рік зустріти в мирі та злагоді.

Вечір напередодні Старого Нового року дає шанс і тим хлопцям, які зазнали невдачі під час сватання. Саме в цей вечір можна зробити другу спробу. Правда, для цього потрібно застати дівчину вдома, а це дуже важко, так як по селі вже ходять дівчачі ватаги щедрувальників .

Щедрувати дівчата могли лише під вікнами будинків і то лише ближче до кінця Щедрого вечора, тобто до опівночі. Особливої уваги заслуговують дівочі гадання. Що тільки не робили представники слабкої половини, аби дізнатися, що ж готує їм примхлива доля!

Спробуйте , хоча б таке: перед сном покладіть під подушку гребінець, при цьому примовляючи: « Суджений мій ряджений, розчеши мені голову ! ». Той, хто уві сні буде чесати голову, той і буде вашим судженим.

Якщо вийти на подвір’я опівночі, то можна відчути, як Новий рік проганяє Старий. У перший день Нового року найбільш поширеним був, і зараз залишається, обряд посівання. Вважається, що цей обряд прийшов до нас ще з дохристиянських часів.

Наші пращури зустрічали Новий рік не взимку, а навесні, тому обряд посівання пов’язаний з надіями на добрий урожай . Посівали здебільшого діти, причому, щедріше всіх обдаровували тих, хто прийшов в будинок першим. Існували, крім посівальників — одинаків, цілі посівальні групи.

У такому випадку цей цікавий обряд перетворювався на справжню виставу, де головними дійовими особами був Василь, Меланка, циган та інші персонажі.

Добавить комментарий