Хрещення Господнє, Святе Богоявлення

Хрещення Господнє, Святе Богоявлення

19 січня Святом Хрещення закінчуються Різдвяні святки, які тривають з 7 по 19 січня. Відповідно за біблійною розповіддю, Христос був хрещений у водах річки Йордан, це і дало другу, народну, назву свята.

Хрещення Господнє, Святе Богоявлення
Хрещення Господнє, Святе Богоявлення

Напередодні, тобто 18 січня, вся родина, як і перед Різдвом збирається за столом. До столу подаються лише пісні страви і готується голодна, або ж, Бідна кутя. Вона так називається, можливо тому, що весь день напередодні Водохреща не можна нічого їсти, так як суворий піст.

На Голодну кутю припадає цікавий обряд, який має назву « Вигнання куті ». Суть його полягає в тому, що потрібно взяти горщик, де варилася кутя, і розбити його об ворота, при цьому примовляючи: «Геть, кутя, з покутя ! ».

У деяких регіонах України, в основному на Заході, в цей день щедрували. У церквах освячують воду, яка набирає особливої сили і цілющості . Водохресної водою лікують рани, вона допомагає відвернути будь лихо. Прийшовши вранці після нічної церковної служби додому, потрібно окропити кожен куточок Вашої оселі свяченою водою, тоді у Вашому домі буде порядок і спокій.

У ніч на Водохреща тварини можуть розмовляти людською мовою , але прислухатися до їхніх розмов не потрібно – як правило, це не віщує нічого доброго. У день Хрещення вся громада, як правило, збиралася біля озер або річок, де відбувалися церковні служби .

Вони відбуваються, звичайно, і зараз, але той колорит, та пишність і містична загадковість, на жаль, втрачені. Відбувається це і тому, напевно, що клімат на нашій матінці- планеті суттєво потеплішав і немає тих зим.

Зараз важко уявити , що весь церковний реманент для водосвяток, зокрема царські врата, робились з льоду. Особливо цьому дню раділи діти, адже їх чекало стільки цікавих дійств. Одне з них – випускання голубів. Ці птахи символізують свята, які закінчуються, і їх потрібно випустити на волю. Як це не прикро, але саме Хрещення закінчує цілий ряд різдвяно – новорічних свят, адже настав час працювати.

Залишити відповідь