Різдво Христове

Різдво Христове

7 січня Свята різдвяного циклу розпочинаються 2 січня, в день Гната . Дівчата ретельно прибирають житло. До 4 січня, дня Анастасії , будинок повинен бути святково прибраний. Саме в цей день заготовляють все для приготування майбутньої святкової вечері.

Різдво Христове
Різдво Христове

Нерідко на Анастасію кололи свиню , тобто , проводили « свіжину ». І , зрештою , — кульмінація свята — Святвечір або , по-іншому , Багата кутя ( 6 січня). За традицією кожен член родини в цей вечір повинен бути вдома , причому , не можна спізнюватися до святкового столу , так як , вважається , що будеш весь рік блукати.

Під час вечері не можна виходити з-за столу та голосно розмовляти. Святковий стіл повинен вражати своїм різноманіттям , але не треба забувати , що ще триває піст , тому любителям чарки доведеться трохи зачекати. Головною стравою на столі цього вечора є , безумовно , кутя .

Протягом усіх свят , аж до Хрещення , кутя повинна стояти на найпочеснішому місці в будинку. Після закінчення вечері діти несли обід до своїх хрещених , дорослі готувалися до вечірньої церковної служби . Лише дівчатам , які завжди хочуть дізнатися про свою долю , не було спокою.

Поступово закінчується вечір і наступає чарівна різдвяна ніч , під час якої не можна спати , так як можна « проспати » все щастя . Тим не менше, навіть при великому бажанні заснути просто неможливо — церковні дзвони , ватаги колядників створюють урочисто — святкову гаму звуків.

Обряд колядування досить давній — він прийшов з дохристиянських часів , коли наші пращури вшановували Сонце святом Коляди . Найбільше серед колядників зустрічалося дітей , і це зрозуміло. Колядувати і заходити першими до оселі господаря в день Різдва можна лише чоловікам , які , відповідно до звичаєм , несуть в домівку мир та спокій.

Після закінчення церковної відправи родина знову збирається на святковий обід , який вже не є пісним . Після обіду настає час заслуженого відпочинку. В гості можна йти вже після обіду. Одружені діти , як правило , йдуть до своїх батьків. На вечір гуляння розпочинаються з новою силою. Хлопці влаштовують вертеп — своєрідну виставу , головними дійовими особами в якому є « Коза» , « Пастух » та інші .

Добавить комментарий