Просфора артос – що це?

Просфора своїм походженням сягає давніх часів. Прообразом її служили хліби в скинії Мойсея. У перші століття християнства віруючі самі приносили з собою хліб, вино, єлей (тобто оливкова олія), віск для свічок – все, що потрібно для здійснення богослужіння. Це приношення (по-грецьки просфора), або пожертвування, приймали диякони; імена принесли вносили в особливий список, який з молитвою проголошували під час освячення дарів. Рідні та близькі померлих робили приношення від їх імені, і імена померлих також згадувалися в молитві. З цих добровільних приношень (просфор) відокремлювалася частина хліба і вина для преложение в Тіло і Кров Христову, з воску виготовлялися свічки, а інші дари, над якими також виголошувалися молитви, лунали веруючим. Надалі просфорою стали називати тільки хліб, використовується для здійснення літургії. Згодом стали замість звичайного хліба спеціально випікати просфори в церкві, приймаючи в якості пожертви крім звичайних приношень і грошей.

Просфора складається з двох частин, які виготовляються з тіста окремо один від одного і потім з’єднуються разом. На верхній частині ставиться печатка, яка зображує чотирикутний рівносторонній хрест з написом над поперечиною хреста ІС і ХС (Ісус Христос), під поперечиною НІ КА (по-грецьки перемога). Просфора, приготована з борошна від зерен незліченної безлічі класів, значить і людське єство, що складається з безлічі елементів природи, і людство в цілому, що складається з безлічі людей. При цьому нижня частина просфори відповідає земному (плотського) складу людини і людства; верхня частина з печаткою відповідає духовному началу в людині і людстві, в якому збережений образ Божий і таємниче присутній Дух Божій.Божье присутність і духовне начало пронизують собою всю істоту людини і людства, що при виготовленні просфор відображається додаванням святої води і дріжджів в воду. Свята вода знаменує при цьому благодать Божу, а дріжджі – життєдайну силу Духа Святого, дає життя кожній створення. Це відповідає словами Спасителя про духовне життя, яка прагне до Царства Небесного, яку Він уподібнює заквасці, покладеної в борошно, завдяки чому поступово піднімається все тісто.

Поділ просфори на дві частини видимим чином позначає це невидиме поділ єства людини на плоть (мука і вода) і душу (дріжджі і свята вода), що знаходяться в нерозривній, але і несліянно єдності, чому і виготовляються верхня і нижня частини просфори окремо один від одного , але потім з’єднуються так, що стають одним цілим. Друк на верхній частині просфори позначає видимим чином невидиму печать образу Божого, що проникає все єство людини і ще вище початком в ньому. Такий пристрій просфори відповідає пристрою людини до гріхопадіння і природі Господа Ісуса Христа, який поновив на Себе це порушене гріхопадінням пристрій.

Проскуру можна отримати за свічним ящиком після літургії, подавши до початку богослужіння записку «Про здоров’ї» або «Про упокій». Імена, зазначені в записках, прочитуються в вівтарі, і за кожне ім’я з просфори виймається частка, чому просфора така називається ще «вийнято».

Залишити відповідь